Zvýšení televizních poplatků: Povinná platba i pro domácnosti bez televize

Od května 2025 se zvyšují televizní a rozhlasové poplatky, což ovlivní miliony domácností v Česku. Česká televize bude nově stát 150 Kč měsíčně, Český rozhlas 55 Kč. Novela, kterou podepsal prezident Petr Pavel, navíc rozšiřuje okruh plátců – nově budou muset poplatky platit i domácnosti s internetovým připojením, které nevlastní klasický televizní nebo rozhlasový přijímač.

Automatická valorizace poplatků a nesouhlas opozice
Nový systém zdražování – Poplatky se nově budou automaticky valorizovat podle inflace, pokud přesáhne šest procent. To znamená, že jejich výši už nebude schvalovat Parlament, což vyvolává kontroverze ohledně kontroly nad financováním veřejnoprávních médií.

Opoziční kritika – Strany ANO a SPD se pokusily změnu zablokovat s tím, že povinné poplatky jsou zastaralý způsob financování a veřejnoprávní média by měla být financována ze státního rozpočtu. Vláda ale tvrdí, že by takové financování znamenalo zestátnění médií a oslabení jejich nezávislosti.

Finanční dopady na média i domácnosti
Více peněz pro veřejnoprávní média – Díky novému systému získá Česká televize až 860 milionů korun ročně navíc, Český rozhlas pak 230 milionů korun. Veřejnoprávní instituce tvrdí, že se tím stabilizuje jejich hospodaření, což umožní například obnovu kanálu ČT3 a produkci dalších pořadů.

Nespravedlnost pro občany? – Nově budou muset poplatky platit i lidé, kteří televizi nesledují a rozhlas neposlouchají. V době internetových médií a svobodného výběru obsahu tak vyvstává otázka, zda tento model financování odpovídá moderním podmínkám konzumace informací.

„Nezávislá“ televize, která si vybírá, komu slouží
Veřejnoprávní média mají garantovat nezávislost a objektivitu, ale realita často ukazuje politické zabarvení jejich zpravodajství. Povinné poplatky přitom nutí všechny občany platit za službu, kterou ne každý využívá.

Rozšíření okruhu plátců je navíc diskutabilní – i domácnosti bez televize budou nuceny přispívat, jen proto, že mají internet. Tento princip jde proti logice svobodné volby konzumace médií.

Měla by proběhnout širší debata o tom, zda je veřejnoprávní financování spravedlivé pro všechny občany nebo zda by měl existovat modernější a transparentnější systém.